15 myśli pełnych świata

Są ludzie, którzy wypoczywają i nabierają sił skuleni pod ulubionym kocem, we własnym kącie, do którego nic i nikt nie ma dostępu. Może poza dobrą książką i herbatą. Świat wokół mógłby dla nich nie istnieć. Też tak czasem mam, też tego czasem potrzebuję. Ale u mnie to zawsze forma odreagowania na wielki stres, duże przeżycia lub tłum ludzi.

Serce otwieram gdzie indziej, po drodze. Łapiąc oddech świata tak łapczywie, że czasem własnego zaczyna brakować. Zauważyłam, że latem zdarza mi się to częściej niż zwykle.
Zostawiam Was dziś z 15 myślami o takich chwilach – pełnych lata, wędrówki i zachwytu.

Chętnie poznam też Wasze myśli pełne świata – jeśli macie się ochotę podzielić, dajcie znać w
komentarzach 🙂

***

Jeśli po śmierci zechcą nas przemienić w zeschły płomyczek, który chodzi po ścieżkach wiatrów — należy zbuntować się. Na nic wiekuisty wypoczynek na łonie powietrza, w cieniu żółtej glorii, wśród mamrotania dwuwymiarowych chórów.
Trzeba wstąpić w kamień, w drzewo, w wodę, w szpary furty. Lepiej być skrzypieniem podłogi niż przeraźliwie przeźroczystą doskonałością.

a jeśli jest to Twoje uwodzenie jestem uwiedziony 
na zawsze i bez wybaczenia
Z. Herbert

***

Spojrzał na Hatifnatów i nagle wszystko zrozumiał.
(…) Nic nie czuli, o niczym nie myśleli – mogli tylko szukać. 
A ja siedziałem w swojej zatoce i myślałem, że są tacy nadzwyczajni i wolni, tylko dlatego, że nic nie mówili i tylko wciąż jechali dalej. A oni nie mieli nic do powiedzenia i nie mieli dokąd jechać… (…)
Żeby nigdy nie móc się cieszyć lub rozczarować! Nigdy nikogo nie kochać, nie móc się rozgniewać na tego kogoś, a potem mu przebaczyć. Nie móc spać ani marznąć, nigdy się nie mylić, nie mieć bólów brzucha i potem wyzdrowieć, nie obchodzić urodzin, nie pić piwa i nigdy nie mieć nieczystego sumienia… To wszystko jest straszne!

Nie wyruszył od razu. Wiedział z doświadczenia, jak ważne jest to, żeby umieć odkładać to, za czym się tęskni.

Dziwna rzecz z tymi rzekami i drogami – rozmyślał Ryjek. – Widzi się je, jak pędzą w nieznane, i nagle nabiera się strasznej ochoty, żeby samemu też się znaleźć gdzie indziej, żeby pobiec za nimi i zobaczyć, gdzie się kończą…

T. Jansson

***

Nieustanne zderzanie stóp z drogą sprawia, że pewna jej ilość przechodzi w człowieka.
F. O’Biren

***

Aby wyrosły nam skrzydła, każdego dnia musimy rzucać się w przepaść.

Nieoczekiwane propozycje podróży są lekcjami tańca udzielanymi nam przez Boga.
K. Vonnegut

***

Nie umiałam kiełkować, zostałam pozbawiona tej roślinnej zdolności. Nie ciągnę soków z ziemi, jestem anty-Anteuszem. Moja energia bierze się z ruchu- z trzęsienia autobusów, z warkotu samolotów, z kołysania promów i pociągów.
O. Tokarczuk

***

Not all those who wander are lost.
J. R.R. Tolkien

***

Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.
A. Einstein

***

Być szczęśliwym, to nie znaczy mieć niebo bez burzy, drogę bez wypadków, pracę bez wysiłku, relacje bez rozczarowań. Być szczęśliwym to znaleźć siłę w przebaczaniu, nadzieję w walkach, odwagę na scenie strachu, miłość w niezgodzie. Być szczęśliwym nie znaczy tylko doceniać uśmiech, ale też zastanawiać się nad smutkiem. To nie tylko świętowanie sukcesów, lecz także uczenie się na błędach. To nie tylko uczucie radości pośród aplauzów, ale bycie radosnym anonimowo. Być szczęśliwym to uznać, że warto żyć, pomimo wszelakich wyzwań, nieporozumień i kryzysów. Być szczęśliwym to przestać czuć się ofiarą problemów, a stać się bohaterem własnej historii.
Być szczęśliwym to nie bać się własnych uczuć.
To potrafić mówić o sobie.
To mieć odwagę usłyszeć „Nie”.
To czuć się bezpiecznie, przyjmując krytykę, nawet jeśli niesłuszną.
Być szczęśliwym to pozwolić, by stworzenie, które jest wewnątrz nas, żyło w wolności, radości i prostocie.
To być tak dojrzałym, by móc powiedzieć: „Pomyliłem się”.
To być tak odważnym, by powiedzieć: „Przebacz mi”.
To mieć taką wrażliwość, by wyznać: „Potrzebuję cię”.
To potrafić mówić: „Kocham cię”.
Bo tak będziesz miał większą pasję życia.
I odkryjesz, że być szczęśliwym to nie znaczy mieć perfekcyjne życie.
Ale używać łez, by nawadniać tolerancję.
Używać przegranych, by doskonalić cierpliwość.
Używać błędów, by rzeźbić duchowy pokój.
Używać bólu, by kamienować upodobanie.
Używać przeszkód, by otwierać okna intelektu.
Papież Franciszek

***

Zatrzymaj się czasem. Zatrzymaj się i pozwól, by ogarnęło cię uczucie cudowności. To właśnie chcę ci powiedzieć o spokoju. Czujesz spokój wobec tych gór. Posłuchaj przez kwadrans ciszy, usłysz ją. 
T. Terzani

***

Podróżowanie jest brutalne. Zmusza cię do ufania obcym i porzucenia wszelkiego co znane i komfortowe. Jesteś cały czas wybity z równowagi. Nic nie należy do ciebie poza najważniejszym – powietrzem, snem, marzeniami, morzem i niebem.
C. Pavese

***

W pierwszej chwili zakradł się do jego serca smutek i żal, ale niebawem ustąpiły one miejsca słodkawemu niepokojowi, cygańskiemu podnieceniu włóczęgi.
M. Bułhakow

Navigate