Pomaganie dla każdego. Niech dobro zaskoczy!

W końcu grudzień! Lubię, choć nie powinnam. Bo przecież to on pozwala na triumf ciemności nad światłem już o godzinie 16, lubuje się w mroźnych porankach, a za trzy tygodnie w jeden wieczór rozliczy mnie z całego roku. Niby czaruje świąteczną atmosferą i czasem przyprószy śniegiem, ale w ogólnym rozrachunku i tak wychodzi na minusie nie tylko temperaturowym. A mimo to czekam zawsze z utęsknieniem.

Bo skoro coś jest zakończeniem, to jest też ostatnią szansą. Deską ratunku, której możemy się uchwycić w panicznej ucieczce z 2017. Spróbować jeszcze naprawić to, co było złe, a przede wszystkim dołożyć tam, gdzie było za mało dobre.

Dziś zapraszam Was do tego drugiego i to w sposób bardzo konkretny: pomóżcie komuś! Brzmi banalnie, ale zapewniam (testowane od wielu lat), że nie ma lepszego sposobu na grudniową poprawę całorocznego życiowego bilansu! 😉

Z doświadczenia wiem, że w pomaganiu zwykle problemem nie jest brak chęci, ale brak wiedzy. Jesteśmy przytłoczeni możliwościami wyboru, nie wiemy komu i jak pomagać, kto potrzebuje bardziej, a kto mniej, Komu możemy pomóc mając czas, ale nie mając pieniędzy i odwrotnie. Na dodatek mamy niestety dość niskie zaufanie społeczne do organizacji pozarządowych, więc jak już się w coś angażujemy, to najczęściej dlatego, że ktoś znajomy nam o czymś powiedział, a nie dlatego, że zapoznaliśmy się z ideą akcji i świadomie dołączyliśmy.

Z okazji Mikołajek przygotowałam więc listę inicjatyw, do których można dołączyć jeszcze w grudniu i pomagać świadomie, mądrze i skutecznie. Podaję strony www i krótkie opisy akcji. Listę podzieliłam ze względu na sposób zaangażowania i starałam się pokazać różne możliwości, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie 🙂 Dopisałam również hasłowo, jakich zasobów potrzebujecie, by się zaangażować w wybraną inicjatywę.

Pomagam bezpośrednio

 • SZLACHETNA PACZKA, www.szlachetnapaczka.pl – Paczki chyba nie muszę nikomu przedstawiać 😉 To projekt pomocy bezpośredniej, w której Darczyńcy pomagają wybranej rodzinie poprzez paczki z pomocą, która odpowiada dokładnie na potrzeby tej rodziny. Rodzinę, której chcecie pomóc można wybrać za pomocą strony www.szlachetnapaczka.pl. Finał już w ten weekend, więc trzeba się pospieszyć! Do przygotowania paczki można śmiało zapraszać znajomych, więc nie warto już na starcie przyjmować, że nie zdołacie spełnić potrzeb. W Paczkę angażuje się wiele osób, więc rozejrzyjcie się po fejsbukowych tablicach znajomych, może ktoś z nich już robi Paczkę i potrzebuje niewielkiego wsparcia na finiszu 🙂
  Komu pomagasz: rodzinom żyjącym w biedzie.
  By pomóc, potrzebujesz: czasu (ok. 10h jeśli zaangażowana jest tylko 1 osoba), zasobów finansowych.
 • Ufunduj wigilię dla starszej samotnej osoby, https://www.podarujwigilie.pl/ – Stowarzyszenie mali bracia Ubogich opiekuje się osobami starszymi przez cały rok. Za niecałe trzy tygodnie do wigilijnego stołu chcą zaprosić 320 starszych samotnych osób. Organizacja wigilii wraz z drobnym upominkiem to koszt 50 zł dla jednej osoby.
  Komu pomagasz: starszym samotnym osobom, które nie mają z kim spędzić Świąt.
  By pomóc, potrzebujesz: wolnych 50 zł (lub mniej, bo każda kwota ma znaczenie).
 • Maraton Pisania Listów, https://maraton.amnesty.org.pl/ – to akcja organizowana od niemal 30 lat przez Amnesty International, czyli międzynarodową organizację walczącą z naruszeniami praw człowieka na całym świecie. W tym roku odbywa się w dniach 1-10 grudnia i polega na… napisaniu listu! Są to listy kierowane do decydentów państw, rządów, więzień w obronie osób, których prawa są łamane, które potrzebują solidarności i sprawiedliwości. Listy spływają z całego świata i dzięki apelom setek tysięcy ludzi często udaje się na przykład uwolnić osobę, która była bezprawnie więziona lub zadbać o lepszą ochronę praw człowieka. Oprócz listów w formie apelu, można też pisać listy wsparcia do osób, którym chcemy pomóc.
  Komu pomagasz: osobom z całego świata, których prawa są łamane, czekają na sprawiedliwość i solidarność.
  By pomóc, potrzebujesz: czasu na napisanie list.

Pomagam tym, co mam 

 • Daj Włos!, http://www.raknroll.pl/co-robimy/programy/daj-wlos/ – jeśli tylko masz długie włosy lub właśnie zapuszczasz, to niedługo możesz dołączyć do programu Fundacji Rak ‚n Roll i podarować część tego, co masz na głowie na peruki dla osób, które są w trakcie chemioterapii.
  Komu pomagasz: osobom chorującym na nowotwór, które w wyniku terapii straciły włosy.
  By pomóc potrzebujesz: włosów, które po ścięciu będą miały przynajmniej 25 cm
 • Honorowe oddawanie krwi, https://krwiodawcy.org/ – krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia i pomaga w leczeniu osób przewlekle chorych na choroby krwi. Nieustannie potrzebna. Możesz oddać krew jednorazowo, a możesz to robić regularnie. Niemal w każdym większym mieście bez problemu znajdziesz punkt krwiodawstwa, w którym dowiesz się wszystkich szczegółów i będziesz mógł zdecydować, czy chcesz zostać honorowym dawcą krwi.
  Komu pomagasz: osobom, których życie jest zagrożone ze względu na brak lub choroby krwi, również ofiarom wypadków i pacjentom wymagającym skomplikowanych operacji.
  By pomóc, potrzebujesz: ok. 2h raz na 8 tygodni, 450 ml krwi i 50 kg wagi.

Pomagam przy okazji 

 • Fani Mani, https://fanimani.pl/ – od jakiegoś czasu rośnie popularność programów pomocowych, w których tak naprawdę nie trzeba nic robić, żeby pomagać! Na przykład robimy zakupy przez internet tak jak zwykle, a dzięki serwisowi https://fanimani.pl/ średnio 2,5% wartości naszych zakupów wspiera wybraną przez nas organizację pozarządową. Wy nic do tego nie dokładacie, płacicie tyle co zawsze! Dlatego jeśli planujecie większe internetowe zakupy, to koniecznie zróbcie to właśnie przez ten serwis 🙂
  Komu pomagasz: wspierasz organizacje pozarządowe, więc wszystkie ich działania i cele.
  By pomóc, potrzebujesz: pamiętać, by robić zakupy przez serwis 🙂

Tyle ode mnie 🙂 Jeżeli znacie lub angażujecie się w niewymienione tutaj akcje pomocowe, to proszę opiszcie je w komentarzu. Koniecznie podajcie adresy stron i krótko opiszcie, jak to działa. Dzięki!

Dobrego mikołajkowego wieczoru 🙂

 • W akcji „daj włos” mogą też brać osoby krótkowłose. Za datek do puszki, ma się nową fryzurę. U nas w firmie działał punkt fryzjerski na 5 stanowisk, ale bez lustra. Dzięki temu miało się fryzurę niespodziankę. Skorzystałem i było naprawdę fajnie 🙂

  • Ania Piwowarczyk

   Hmm… Wyczytałam na stronie akcji, że długość włosów, które chcemy przekazać na perukę powinna wynosić przynajmniej 24 cm.

   • I tu się zgodzę. Aczkolwiek można pomóc finansowo i przy okazji zgodzić się na fryzurę niespodziankę.

Navigate